Park Narodowy Monumento Natural Bosques Petrificados – Argentyna

Wiem, wiem – było to już jakiś czas temu, ale w święta znalazłem zupełnie niespodziewanie zaginiony folder ze zdjęciami. Niby nic a cieszy. Dodałem kilka do galerii.

For many years, numerous samples of petrified wood have been found in the Santa Cruz Province in Argentina. The National Bosques Petrificados Park was founded in 1954 to protect the petrified forest. A great number of silificated tree trunks (where wood tissue was replaced by SiO2) have been found in the area of 13700 ha. Representatives of Jurassic Araucariaceae and Podocarpaceae were distinguished among the discovered fossils.

Appearance of the La Matilde formation was connected with eruption of the volcano. Apart from petrified tree trunks, large amount of dinosaurs traces, remnants of mammals  and amphibians have been found in the tuff (thick layers of volcanic ashes). The remnants of mammals are considered to be absolutely exceptional – according to the  statistics of the ichnological material – it is estimated, that they comprised over 70% of the fauna contents. Ichnofauna of the La Matilda formation was very rare and proved unique, endemic biocenosis in the area of the current Patagonia during the Middle Jurassic period.

Z pamiętnika…

Patagonia. Z Commodoro Riviadavia naszym nowo wynajętym autem jedziemy w kierunku Parku Narodowego Monumento Natural Bosques Petrificados. Kilkanaście kilometrów za Commodoro skręcamy na plażę i jak się okazuje, nasze autko jedzie po skorupach mioceńskich małży i ślimaków. Wszystkie okoliczne wzgórza wręcz pokryte są skamieniałościami. Niestety już na lotnisku umieszczone są bilboardy, że wywóz skamieniałości z Argentyny jest zakazany. Robimy zdjęcia, kręcimy kilka ujęć kamerą i ruszamy dalej. Szybkie tempo wymusza na nas pogoda – wieje porywisty wiatr i jest dosyć chłodno, choć słonecznie. 150 km na południe, wzdłuż wybrzeża i odbijamy z asfaltu w szutrową drogę w kierunku Parku Narodowego. Piękne widoki: pędzące chmury, otwarte przestrzenie, kępy kolorowej trawy, dziko żyjące strusie i stada guanako.

Około 20 km przed parkiem trafiamy na camping Paloma gdzie rezerwujemy sobie pokój. Strasznie mi tu się podoba – porozrzucane w obejściu kawałki skrzemieniałych pni i geody kwarcowe, dwa wiatraki koło domu, ciężarówka z beczką, autobus adoptowany na część mieszkalną, skamieniałości szyszek i kręgowców na półkach w hotelu, trzy psy i kot w obejściu…

W parku jesteśmy koło godziny 17.30. Wymiana uśmiechów ze strażniczką („seniorita nie seniora”) i ruszamy na 2km trasę. W zachodzącym słońcu aż chce mi się piszczeć z uciechy, wielkie skamieniałe pnie leżą na ziemi, olbrzymie przekroje pni, ślady po sękach, różne kolory i stany zachowania. Biegamy z miejsca na miejsce robiąc zdjęcia i panoramy. Niewiele jest takich miejsc na świecie gdzie można przytulić się do skamieniałego pniaka ;)

Tak nam się podobało, że umówiliśmy się ze strażniczką na jutro. W drodze na camping musimy zwolnić. Przez drogę przeszedł dorosły struś, a za nim pobiegło dziewięcioro strusiąt ;)

Na campingu kolacja, dwie butelki wina i snucie planów na jutrzejszy dzień.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Argentyna - 2010, podróże z geologią, skamieniałości i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Park Narodowy Monumento Natural Bosques Petrificados – Argentyna

  1. Krzysiek pisze:

    Monumento Natural Bosques Petrificados było faktycznie niesamowite. :)
    A ten kemping jeszcze bardziej !
    Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>