ordowik w rejonie Aachich N’Ait Azza

Jeśli ktoś „kopie” w Maroku polecam nową miejscówkę. Gdy się wpadnie „na godzinkę” to pewnie nic wyjątkowego się samemu nie znajdzie, ale warto zobaczyć miejsce. Ordowik odsłania się w paśmie wzgórz równoległych do drogi N12 na południowy wschód od Alnif. Najbliższa wioska jaką można znaleźć na mapie nosi nazwę Aachich N’Ait Azza.

Do asfaltowej drogi jest 18 kilometrów. Niedużo, no chyba, że akurat strzela i dymi się z rozrusznika ;-)

Wracając do lokalizacji. Na okolicznych wzgórzach sypią się ordowickie łupki. Wśród nich  znajdują się poziomy z konkrecjami zawierającymi skamieniałości. My znaleźliśmy tylko takie, dla których szkoda czasu na robienie zdjęć – malutkie ślimaki, fragmenty trylobitów. Pochodzą jednak stąd różne stosunkowo rzadkie skamieniałości szkarłupni: diploporidy i rozgwiazdy.

Sami nie trafilibyśmy na miejsce. Drogi i ścieżki, które do niego prowadzą plączą się ze sobą, jedzie się też korytami rzek okresowych. Polecamy zabrać ze sobą przewodnika z Alnif. Polecamy Youssefa – ma sklep ze skamieniałościami przy głównej ulicy.

Dobrze też zabrać kogoś do noszenia młotka i kopania – polecam Pana Prezesa ;-)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Maroko, offroad, podróże z geologią, skamieniałości i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „ordowik w rejonie Aachich N’Ait Azza

  1. Kasia pisze:

    Świetny blog:) zdjecia rewelacyjne no i tematyka… jestem poniekąd „genetycznie” uzalezniona od skamienialosci (po Tacie, który jest geologiem). Super sprawa, pozdrawiam!

  2. piknik pisze:

    Dziękuję ;-) Niestety ostatnio na blogu posucha, ale obiecuję na dniach wpis o kampanie znad Wisły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>