Lwóweckie Lato Agatowe 2013

Byliśmy w poprzednim, w tym roku, będziemy i w następnym. XVI Lwóweckie Lato Agatowe przeszło do historii. Małymi krokami, ale systematycznie Lwówek Śląski staje się miejscem przyciągającym kolekcjonerów minerałów i skamieniałości. Z imprezy na imprezę jest coraz lepiej, pojawia się coraz więcej osób sprzedających i kupujących kamienie, dzięki czemu impreza się rozwija i coraz o niej głośniej. Może na samych stoiskach nie ma okazów „światowej klasy” bo polski portfel nie dogania reszty Europy, ale na wystawach w Ratuszu można obejrzeć okazy „z górnej półki”. W tym roku główną wystawą były minerały zawierające w swoim składzie miedź.

Potężną kolekcję minerałów uzupełniono o pamiątki związane z eksploatacją złóż miedzi w Polsce. Duża ich część pochodzi z prywatnej kolekcji Stanisława Krupy.

Na piętrze Ratusza tradycyjnie rywalizowały ze sobą kolekcje prywatnych kolekcjonerów.  Jury wybrało kilka z nich przyznając miejsca na podium – poniżej kilka zdjęć, okazów które wpadły mi w oko. Po raz pierwszy można było obejrzeć m.in. kolekcję benitoitów Johna Veevaert’a

Tradycyjnie porządną wystawę przygotował Andrzej Korzekwa. We Lwówku znajduje się najstarszy w Polsce browar, więc na honorowym podwyższeniu w gablocie znalazła się butelka po piwie porośnięta solami.

Jako, że jestem skrzywiony ku skamieniałościom (szczególnie marokańskim) to trzymałem kciuki za okazy zaprezentowane przez Witka Bogacza. Nazwisko zobowiązuje, więc było bogato. ;-)

W Polsce mało jest miejsc gdzie można pozyskiwać ładne minerały należy więc wyróżniać tych, którym udaje się znaleźć coś co przyciąga wzrok i nie wygląda jak kupka gruzu. Poniżej zdjęcia waryscytów/wavellitu z kamieniołomu Wiśniówka z kolekcji Andrzeja Bezkorowajnego.

Ładne kwarce z Siedlimowic z kolekcji Ireneusza Niemczyka.

Agat z Płóczek z kolekcji Krzysztofa Polońskiego.

Kalcyt z Dalniegorska z kolekcji Waldemara Gala i Włodzimierza Kalinejko.

W gablocie Anny i Tadeusza Jurkowskich można było zobaczyć piękne kredowe heteromorfy.

Oprócz firm, kolekcjonerów i górników we Lwówku pojawił się nowy rodzaj, który można określić jako DROBNA przedsiębiorczość. Stoisko pojawiało się i znikało (w porze karmienia).

Oblegane było także stoisko miejscowych „agaciarzy”. Piotr i Grzegorz mieli pełne ręce roboty – można było przeciąć u nich dowolny kamień o ile tylko średnica piły na to pozwalała.

Może powyższe zdjęcia skłonią kogoś do dowiedzenia Lwówka w przyszłym roku. My serdecznie polecamy dziękując ORGANIZATOROM za przyjęcie. Do zobaczenia! ;-)

Ten wpis został opublikowany w kategorii minerał, skamieniałości i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Lwóweckie Lato Agatowe 2013

  1. Monika pisze:

    Czytam, czytam, a tu moje miasto nagle :) Zapraszamy również i w tym roku !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>