Jeżu Malusieńki…

Zdarza się co niektórym podśpiewywać w terenie. W najbliższym otoczeniu nie będę nikogo wskazywał palcem (Jarku – pozdrawiam). Z Witkiem wybraliśmy się na jeżowce kredowe w rejon podkrakowski. Kiedyś przy ich poszukiwaniach przyszła mi do głowy melodia znanej kolędy i jakoś już tak w czaszce zostało – „Jeżu Malusieńki” śpiewane na różne głosy (żeby nie było zbyt obrazoburczo to dodam, że ograniczam się tylko do tych dwóch słów).

Kamieniołom w Rzeżuśni jest chyba obecnie największym odsłonięciem margli kredowych w obszarze krakowsko-miechowskim. Kiedyś to była bajka, ale eksploatacja została wstrzymana przed laty, ściany się osypują – generalnie trudno się do nich zbliżyć bez obawy czy coś nie spadnie na głowę. Mi spadło. Witka ominęło.

 Żeby zdjąć amonita trzeba było usunąć wiszące nad głową zagrożenie.

A szczęśliwy znalazca amonita wygląda tak:

 Starzy górale wspominają jak pracowała na miejscu koparka i skamieniałości się sypały ze ściany. Teraz trzeba włożyć w poszukiwania więcej pracy. A po całym dniu… kiełbaska! ;-)

Ten wpis został opublikowany w kategorii podróże z geologią, skamieniałości i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>