Sainte Marie

Znajomi pytają – „jedziesz na giełdę do Sainte Marie?”. Odpowiadam – „pewnie, że jadę”. Od kilku lat namawiałem Damiana, żeby też przyjechał i wreszcie się zdecydował. Miał dojechać do nas w czwartek.

Czwartek rano – telefon. „Słuchaj, jestem w Sainte Marie, ale nie ma tu żadnej giełdy minerałów” ;-) Pamiętajcie wpisać w nawigację pełną nazwę – Sainte Marie Aux Mines.

Gdy nazwę miasteczka wrzucicie w wyszukiwarkę internetową „wyskoczą” hasła i zdjęcia związane z odbywającymi się tutaj targami minerałów, skamieniałości i biżuterii. Zapomniane (choć urokliwe) miejsce ożywa na kilka dni czerwca, zjeżdżają tysiące ludzi z całego świata – dla kamieni.

Poniżej kilka zdjęć w oderwaniu od imprezy a wkrótce wpis o „kolczastych” amonitach.

Szarlotka zawsze kojarzyła mi się z jabłkami. W Saint Marie można dostać oprócz takiej cytrynową i gruszkową. Piekarni jest w miasteczku bardzo dużo – zaskakująco dużo jak na ilość mieszkańców. Różnią się od naszych tym, że oczywiście zamiast „naszego” chleba na półkach leżą bagietki a do tego w gablotach sporo jest wyrobów kojarzonych u nas z cukiernią. Do tego w większości lokali można usiąść przy stoliku i domówić do wypieków kawę lub herbatę.

Ten wpis został opublikowany w kategorii podróże z geologią i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>