Lepidodendron – pierwsze kroki

Ostatnio mniej jakby w terenie, ale wszystko kręci się nadal w moim życiu wokół skamieniałości. Nagle po latach posuchy posypały się zewsząd zaproszenia do tworzenia scenariuszy i ekspozycji dotyczących dziejów życia na Ziemi. Jeszcze projekty palcem na wodzie pisane, ale jest ich tyle, że pewnie uda się przystąpić do jakiś realizacji.

Postanowiliśmy czas oczekiwania na rozstrzygnięcia przetargów i potwierdzenia realizacji poświęcić na próby wykonania pierwszych modeli.

Na pierwszy ogień poszedł karboński lepidodendron – na początek fragment „pnia”, ale sytuacja myślę jest rozwojowa ;-)

Lepidodendrony były karbońskimi widłakami dorastającymi do 30 metrów wysokości. Ich pnie pokryte były charakterystycznymi w kształcie poduszeczkami liściowymi. Zachowują się one najczęściej w skałach jako odciski (negatywy). Na potrzeby rekonstrukcji trzeba było wymyślić jakiś patent na wykonanie setek romboidalnych poduszeczek. Pomysł z wykonaniem pieczątki nie przyniósł spodziewanego efektu. Z pomocą przyszedł skamieniały pień z hałdy w Czerwionce.

Krok 1 – Nasz prototypowy model pnia ze względów oszczędnościowych został wykonany ręczną drukarką 3D – czyli przy użyciu piły i drucianej szczotki :-)

Krok 2 i 3 – styropianowy walec pokrywamy papierem i klejem. Na tak przygotowaną bryłę – nanosimy przygotowane elementy z plasteliny – oddające ornamentację pnia.

krok 4 – łączenie szczelin pomiędzy elementami

Do finalnego otrzymania modelu pnia jeszcze długa droga,ale widać już efekty po trzech dniach pracy. Dziś na wykonaną część repliki położę pierwszą warstwę silkonu. Może za tydzień spróbujemy wykonać pierwszy odlew. Proszę trzymać kciuki :-)

Ten wpis został opublikowany w kategorii fossils replica, paleo model, skamieniałości i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>