dawno dawno temu

Popełniliśmy z Panem Pogiem kilka nowych plansz do JuraParku w Bałtowie. Udało się wykorzystać kilka zdjęć z wyjazdu do Argentyny, Brazylii i Maroka.

Zdjęcie z południa Argentyny z Parku Narodowego Los Glaciares. W czwartorzędzie lądolód skandynawski dotarł aż do południa Polski zostawiając po drodze głazy narzutowe, moreny a nawet jeziora.

Dinozaury roślinożerne nie miały łatwego życia. Nie było miękkich listków, podstawą wyżywienia były iglaste gałązki – np. araukarii. Obecnie zbiorowiska araukarii znane są z Brazylii, Argentyny i Chile. Dinozaury niestety jakoś się nie utrzymały…

W dewonie nie było jeszcze typowych budowli rafowych. Ich odpowiednikami były tzw. kopce mułowe, które znamy z zapisu kopalnego w wielu miejscach na świecie – np. z Kadzielni w Kielcach. W okolicach Erfoud w Maroku kopce zostały wypreparowane przez erozję i można po nich spacerować zbierając skamieniałości.

W paleogenie pojawiły się pierwsze pingwiny. Skoro tak, za tło wstawiliśmy zdjęcie z Półwyspu Valdez w Argentynie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii podróże z geologią. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>