Wampirzyca Vamphyroteuthis infernalis

Vampyroteuthis infernalis to kolejne ze zdumiewających głębokomorskich zwierząt, które znalazło się na przygotowywanej przez nas wystawie „Potwory z głębin”.

Ten delikatny głowonóg zamieszkuje głębokości, na których panuje bardzo niskie stężenie tlenu. Warunki skrajnie niekorzystne dla innych organizmów nie stanowią dla wampirzycy większego problemu. Spokojny żywot zawdzięcza obecności w krwi hemocyjaniny, barwnika oddechowego, który pozwala jej na skuteczne oddychanie. Dodatkowo stwierdzono u niej wyjątkowo niski metabolizm, przez co zapotrzebowanie na tlen staje się mniejsze.

Stwierdzono dwie odmiany barwne – czarną lub czerwoną. U obu występują fotofory – emitujące światło narządy, drobne znajdujące się na całym ciele i większe poniżej płetw, w okolicach oczu i na końcach długich ramion. Te ostatnie wytwarzają również bioluminescencyjny płyn, który służy obronie wampirzycy. Światło jakie jest w stanie wytworzyć może utrzymywać się w wodzie przez około 10 minut.

Ramiona wampirzycy są „uzbrojone” w małe przyssawki i drobne wyrostki.

Autor modelu – Ewa Stawiarska – www.kamyk.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii biological model, deep sea creatures i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>